Шеста лятна школа „Мениджмънт в енергетиката“ на Стопанския факултет и сп. „Ютилитис“

На 30 и 31 август успешно се проведе шестото издание на Лятната школа „Мениджмънт в енергетиката“ – съвместен проект на Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и сп. „Ютилитис“. В обучението, което се проведе в сградата на Стопанския факултет, участваха 42 студенти, докторанти и млади специалисти от енергийни компании и 17 лектори от бизнеса и академичните среди.

Събитието беше подкрепено от редица водещи енергийни и технологични компании, както и от секторни асоциации: спонсори на събитието бяха АЕЦ „Козлодуй“, Българска независима енергийна борса, ЕлБонус, М-Газ, Национална електрическа компания, Тилком и TotalEnergies EP Bulgaria, а партньори – AES България, Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ), Vertis Environmental Finance, Електрохолд България и Овергаз.

В откриването на лятната школа участваха доц. д-р Атанас Георгиев – ръководител на магистърската програма „Енергийни пазари и услуги“ и декан на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, инж. Стоян Манолов – Управител на „М-Газ“ и Борис Петров – Търговски директор на Тилком. В своите приветствия към участниците в лятната школа те говориха за значението на постоянното развитие на знанията и уменията в енергийния отрасъл, за ангажимента на компаниите в развитието на образователни инициативи и за положителния пример на Стопанския факултет в това отношение.

При откриването на лятната школа доц. Атанас Георгиев представи и магистърската програма „Енергийни пазари и услуги“ в Стопанския факултет, която има 18 години история и над 500 дипломанти до момента. Програмата се радва на още по-голям интерес през последните години с над 40 кандидати за всеки нов випуск. Магистърските програми в Стопанския факултет набират кандидати до втората половина на м. септември всяка година и лятната школа е една от инициативите, с които се надгражда положителният опит на енергийната програма.

Самата цел на лятната школа е да предостави на участниците от енергийния сектор качествено след-дипломно обучение, посредством актуална информация относно основите, практиката и развитията в контекста на мениджмънта в енергийния отрасъл. Допълнително, чрез висока интерактивност целим обучението да служи за възможност за обмяна на опит и изграждане на връзки, както между самите участниците, така и между различните лектори, спонсори и организатори. Участниците, успешно завършили лятната школа, получиха сертификати от Центъра за образователни услуги (ЦОУ) към Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Лектори в тазгодишното издание бяха:

  • доц. д-р Атанас Георгиев – декан на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
  • Антони Желязков – ръководител отдел Пазарни операции, Българска независима енергийна борса ЕАД
  • Венцислав Топузов, Управляващ съдружник и главен консултант в ROITI
  • проф. д-р Десислава Петрова-Антонова – ръководител на научна група Управление на големи данни, институт GATE към СУ
  • д-р инж. Ивайло Найденов, Изп. директор на БФИЕК и преподавател в Стопански факултет, СУ
  • Иван Дочев, Senior Data Scientist, ROITI
  • Калоян Стайков, Главен икономист, Институт за енергиен мениджмънт
  • Карел Крал, Главен изпълнителен директор на „Електрохолд България“
  • гл.ас. д-р Мария Трифонова, Координатор на маг. програма „Енергийни пазари и услуги“, Стопански факултет, СУ
  • Марияна Янева, Директор Политики, Асоциация за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ)
  • инж. Мартин Георгиев, Изпълнителен директор на НЕК ЕАД
  • адв. Николай Кискинов, Управляващ съдружник в Адвокатско дружество „Владимиров Кискинов”
  • инж. Николай Минков, Индустриален клъстер Средногорие
  • д-р Павел Шейтанов, Corporate Trader, Vertis
  • проф. д-р Силвия Илиева, директор на институт GATE към СУ
  • Светослав Бенчев, главен юрист, Българска петролна и газова асоциация
  • инж. Стоян Манолов, Управител на „М-Газ“ ЕООД

Участниците в шестата лятна школа „Мениджмънт в енергетиката“ се запознаха с теми, свързани с регулация, пазари, търговия с електрическа енергия и природен газ, перспективите пред ядрената енергетика и технологиите за съхранение на енергия, предизвикателствата за мрежовите компании и др.

Въпросите, които бяха най-често задавани от участниците, бяха свързани с предизвикателствата на енергийния преход, прогнозирането на бъдещите пазарни движения, енергийните стратегии, дигитализацията, управлението на големите данни и др.

Всички студенти и докторанти от енергийни специалности имаха възможност да участват безплатно в школата благодарение на компаниите, подкрепили инициативата.

 

Прием в магистърска програма „Енергийни пазари и услуги“

През есента на 2023 г. Стопанският факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ ще приеме за 19-и път студенти в магистърската програма „Енергийни пазари и услуги“ (ЕПУ). Програмата се предлага само в задочна форма на обучение и е с продължителност от 2 семестъра както за икономисти, така и за неикономисти. Стопанският факултет на СУ предлага успешно тази и други програми (като „Фасилити мениджмънт“, „Отговорно и устойчиво управление“ и др.) за работещи специалисти и мениджъри в сферата на енергетиката, ютилити услугите, устойчивото развитие и др. До момента програмата има над 450 дипломанти, реализирани почти 100% в енергийните и ютилити отрасли.

Магистърската програма „Енергийни пазари и услуги” към катедра „Икономика и управление по отрасли” се осъществява с активното съдействие и подкрепа на енергийните, инфраструктурни и ютилити компании в България. През целия период на развитие на програмата, от 2005 г. до днес, бяха привлечени редица изявени секторни експерти и опитни мениджъри, които да споделят със студентите теоретични и практически занятия. В програмата на специалността са поканени за участие и гост-лектори от водещи европейски енергийни центрове и ютилити компании. Проведени са и редица съвместни инициативи с водещи компании и институции като гост-лекции на Европейската инвестиционна банка, ад-хок курсове на френската енергийна компания TOTAL Energies, следдипломни квалификации със сп. „Ютилитис“ и др.

Срокове за основния етап на кандидатстване са от 25 юли до 10 септември, а финалният етап е от 16 до 26 септември 2023 г.

За кандидатстване и повече информация:

Директор на програмата: доц. д-р Атанас Георгиев – ageorgiev@feb.uni-sofia.bg

Координатор на програмата: гл.ас. д-р Мария Трифонова – mgtrifonova@feb.uni-sofia.bg